Witamy na stronie Klubu Turystów Górskich i Narciarzy Watra PTTK w Głogowie!
Erzgebirge
Erzgebirge
Mapy
KOMPASS Westliches Erzgebirge nr. 806
SHOCART Krusne Hory nr. 406

ROTHER Przwodnik, wydanie niemieckie, ErzgebirgeBozi Dar

Boźí Dar (niem. Gottesgab) miejscowość w północno-zachodnich Czechach, w kraju karlowarskim, przy granicy z Niemcami, znany górski ośrodek turystyczny i sportowy. Jest najwyżej położonym miastem Czech Leży na wysokości 1028 m n.p.mŁatwa,spacerowa trasa. Niewielka różnica wzniesień ( 210 m), dobrze oznakowana, w większej części ścieżka przyrodnicza. Przeważnie poprowadzona szerokimi, szutrowymi drogami, ale także wąskimi ścieżkami, drogą asfaltową, czy drewnianymi kładkami przez torfowiska. Na krótkim odcinku wzdłóż rzeki, wąska ścieżka pełna jest korzeni i nisko zwisających gałęzi. Możliwość przejścia równolegle tego odcinka szosą. Trasa szczególnie polecana dla rodzin z dziećmi. Czas przejścia 4 godziny. Odległość 13 km. Punk wyjścia parking w mieście przy przejściu granicznym.

Film z opisywanej miejscowoźci i okolic można znaleźć tutaj.


Oberwiesenthal

Fichtelberg Schwebebahn Kurort Oberwiesenthal


Miasto nie ma zbyt wielu zabytków, ale jest miejscem ważnym turystycznie na mapie Rudaw. Świadczy o tym chociażby iloć szlaków, jakie znajdują się wokół miasta. To również miejsce wyjątkowe ze względu na występujący tu klimat , nie bez przyczyny w 1936 roku do nazwy miejscowości dodano słowo Kurort i tak naprawdę oficjalna nazwa brzmi Kurort Oberwiesenthal. Miejscowość szczyci się też mianem najwyżej położonego w Niemczech miasta.Z Oberwiesenthalu można ruszyć na szlaki we wszystkich kierunkach, również na stronę czeską, bo miasto położone jest na granicy obu państw. Szczyty okolicznych gór znacznie przekraczają wysokość 1000 metrów npm. Ciekawą alternatywą dla górskich wędrówek jest również przejażdżka kolejką wąskotorową Fichtelbergbahn, którą można dojechać do Cranzahl (17,35 km). Zabytkowe wagony ciągnione są przez lokomotywy parowe, co jest dodatkową atrakcją.
Czas przejścia 3,5 godziny. Odległość 11 km. Różnica wzniesień ( 370 m) Punk wyjścia parking w mieście przy wyciągu.

Film z wyprawy na najwyższy szczyt Saksonii i okolic można znaleźć tutaj.


Horni Blatna

Horní Blatná , miasto w północno-zachodnich Czechach, w kraju karlowarskim, w powiecie Karlowe Wary, u stóp Rudaw. W pobliżu miasta znajduje się szczyt Blatenský vrch, na którym jest wieża widokowa. Czas przejścia około godziny. Odległość 2.5 km. Różnica wzniesień ( 175 m) Punkt wyjścia. Dom gdzie mieszkamy.Film z opisywanej miejscowoźci i okolic,wędrówki na szczyt, można znaleźć tutaj.


Pleśivec, 1028 m

Szczyt położony na południe od Horni Blatna, gdzie mieszkamy. Możliwość wjazdu kolejką na szczyt. Podejście łatwe około 3 km, czas 1,30 h. Trasy spacerowe, łatwe, widokowe, przez lasy i łąki. Można zejść na północ do Horni Blatna przez Abertamy. Całkowity czas przejścia, łącznie z podejściem około 4,5 h. Długość trasy 13 km. Trasa na południe, od szczytu do Merklin i z powrotem na parking, długość 14 km. Czas 5 h.Jak wygląda podejście na szczyt i wędrówka po okolicy można zobaczyć na krótkim filmie.


Greifenstein

Trasa łatwa, spacerowa, krótka. Czas przejścia około 2,5 h Długość 7 km. Przewyższenie 180 m. Punkt wyjścia, mała górska miejscowość Ehrenfriedersdorf. Na początku stromo, (szlak czerwony), dalej już bardzo łatwo. Trasy dobrze oznakowane, wejście na skały płatne, całe 1 euro. Schronisko na trasie.


Przejście tej trasy szczególnie polecanej dla rodziców z dziećmi i dla starszych i zaawansownych turystów można zobaczyć na tym krótkim filmie.


Szczyt i wieża widokowa Auersberg i torfowiska Kleiner Kranichsee

Liczący 1018 m n.p.m. Auersberg jest trzecim co do wysokości szczytem Niemiec Wschodnich po Fichtelbergu i Brocken. Z kamiennej wieży widokowej z 1860 roku roztacza się wspaniały widok na Vogtland i Rudawy Czeskie. Na szczycie jest zabytkowa karczma górska, plac zabaw dla dzieci, górski ogród leśny i mały górski ogród ziołowy. Kleiner Kranichsee jest uważane za najlepiej zachowane torfowisko w Rudawach i prawdopodobnie dlatego jest tak piękne. Torfowisko ma nienaruszony rdzeń wysokiego torfowiska i leży na zlewni dwóch systemów rzecznych (Mulde na północy, Eger na południu). Jego szczególną ochronę uznano już w 1939 roku, kiedy jako jeden z pierwszych obszarów w Saksonii został objęty ochronš przyrody. W rezultacie uniknięto losu wielu innych wrzosowisk, które zostały ekstensywnie osuszone i torfowane. Trasa łatwa, dojazd do punktu wyjścia 20 minut, odległość 13 km. Czas przejścia około 4 h. Długość trasy 12.5 km.Przejście tej trasy, łatwiejszej, tylko na samą wieżę i do schroniska, można zobaczyć na tym filmie.