Witamy na stronie Klubu Turystów Górskich i Narciarzy Watra PTTK w Głogowie!
Erzgebirge
Erzgebirge
Mapy
KOMPASS Westliches Erzgebirge nr. 806
SHOCART Krusne Hory nr. 406

ROTHER Przwodnik, wydanie niemieckie, ErzgebirgeBozi Dar

Boźí Dar (niem. Gottesgab) miejscowość w północno-zachodnich Czechach, w kraju karlowarskim, przy granicy z Niemcami, znany górski ośrodek turystyczny i sportowy. Jest najwyżej położonym miastem Czech Leży na wysokości 1028 m n.p.mŁatwa,spacerowa trasa. Niewielka różnica wzniesień ( 210 m), dobrze oznakowana, w większej części ścieżka przyrodnicza. Przeważnie poprowadzona szerokimi, szutrowymi drogami, ale także wąskimi ścieżkami, drogą asfaltową, czy drewnianymi kładkami przez torfowiska. Na krótkim odcinku wzdłóż rzeki, wąska ścieżka pełna jest korzeni i nisko zwisających gałęzi. Możliwość przejścia równolegle tego odcinka szosą. Trasa szczególnie polecana dla rodzin z dziećmi. Czas przejścia 4 godziny. Odległość 13 km. Punk wyjścia parking w mieście przy przejściu granicznym.

Film z opisywanej miejscowoźci i okolic można znaleźć tutaj.


Oberwiesenthal

Fichtelberg Schwebebahn Kurort Oberwiesenthal


Miasto nie ma zbyt wielu zabytków, ale jest miejscem ważnym turystycznie na mapie Rudaw. Świadczy o tym chociażby iloć szlaków, jakie znajdują się wokół miasta. To również miejsce wyjątkowe ze względu na występujący tu klimat , nie bez przyczyny w 1936 roku do nazwy miejscowości dodano słowo Kurort i tak naprawdę oficjalna nazwa brzmi Kurort Oberwiesenthal. Miejscowość szczyci się też mianem najwyżej położonego w Niemczech miasta.Z Oberwiesenthalu można ruszyć na szlaki we wszystkich kierunkach, również na stronę czeską, bo miasto położone jest na granicy obu państw. Szczyty okolicznych gór znacznie przekraczają wysokość 1000 metrów npm. Ciekawą alternatywą dla górskich wędrówek jest również przejażdżka kolejką wąskotorową Fichtelbergbahn, którą można dojechać do Cranzahl (17,35 km). Zabytkowe wagony ciągnione są przez lokomotywy parowe, co jest dodatkową atrakcją.
Czas przejścia 3,5 godziny. Odległość 11 km. Różnica wzniesień ( 370 m) Punk wyjścia parking w mieście przy wyciągu.

Film z wyprawy na najwyższy szczyt Saksonii i okolic można znaleźć tutaj.


Horni Blatna

Horní Blatná , miasto w północno-zachodnich Czechach, w kraju karlowarskim, w powiecie Karlowe Wary, u stóp Rudaw. W pobliżu miasta znajduje się szczyt Blatenský vrch, na którym jest wieża widokowa. Czas przejścia 0koło godziny. Odległość 2.5 km. Różnica wzniesień ( 175 m) Punkt wyjścia. Dom gdzie mieszkamy.Film z opisywanej miejscowoźci i okolic,wędrówki na szczyt, można znaleźć tutaj.